Atomizery ultradźwiękowe na bazie sonikatora
Atomizery ultradźwiękowe na bazie zmodyfikowanego sonikatora (homogenizatora ultradźwiękowego)
W zasadzie atomizery ultradźwiękowe różnią się od sonikatorów (homogenizatorów ultradźwiękowych) jedynie typem zastosowanej końcówki.
W związku z tym, większość sonikatorów firmy Sonics może być łatwo zmieniona w atomizer ultradźwiękowy. Pozwala to na łatwą i stosunkowo tanią adaptację istniejącego urządzenia do nowych zastosowań.
Wskazówki dotyczące sposobu modyfikacji sonikatorów:
W sonikatorach o mocy maksymalnej 130 watów wystarczy zastosować odpowiednio dobraną końcówkę atomizującą 20 kHz.
W sonikatorach o mocach maksymalnych 500 i 750 watów końcówkę atomizującą 20 kHz można zastosować zamiast mikrokońcówki stopniowanej. Tak samo jak w przypadku mikrokońcówki stopniowanej wymagane jest zastosowanie couplera 630-0421 i obowiązuje limit 40% amplitudy.
Należy jednak pamiętać, że o ile w przypadku sonikatorów największą intensywność procesu uzyskamy przy częstotliwości 20 kHz (i w takiej wersji oferowane są typowe sonikatory firmy Sonics), to w atomizerach ultradźwiękowych mniejszą wielkość kropel uzyskuje się przy wyższych częstotliwościach (i dlatego atomizery firmy Sonics są oferowane z częstotliwością pracy 40 kHz).
W związku z tym, aby uzyskać optymalne warunki atomizacji zawsze lepiej wybrać albo kompletny atomizer z konwerterem przepływowym VCX-130ATA, albo zamówić specjalną, 40 kHz wersję sonikatora (dostępne w firmie Sonics na życzenie) z odpowiednią dobraną końcówka atomizującą 40 kHz.
Prezentacja wideo:
W atomizerze ultradźwiękowym płyn podawany grawitacyjne lub za pomocą pompy jest wyrzucany przez końcówkę w postaci mikro-kropelek. Ich średnica zależy od częstotliwości pracy atomizera (im większa częstotliwość tym mniejsza średnica kropli). Wydajność procesu zależy od wymuszonego przepływu, typu użytej końcówki oraz lepkości i stężenia cieczy.
Pliki do pobrania:
Informacje dodatkowe: